ABD Hazine Bakanlığından Kripto Para Çağrısı: Güvenliği Baltalıyor!

ABD Hazine Bakanlığı, yeni bir kripto para açıklamasıyla gündeme geldi. Bitcoin ve altcoin’lerin yer aldığı bu alana sıcak bakmayan kurum, bu tutumunu sürdürüyor. Zira kriptoların güvenliği baltaladığı iddia edilmekte. İşte detaylar…

ABD Hazine Bakanlığı’ndan kripto para açıklaması

ABD Hazine Bakanlığı, yabancı kripto sağlayıcılarının yasadışı faaliyetleri kolaylaştırma ve ulusal güvenliği baltalamadaki rollerine ilişkin artan endişeleri gerekçe göstererek, yabancı kripto varlık sağlayıcılarını düzenleme ve bunlara karşı baskı yapma yetkisinin önemli ölçüde genişletilmesi için baskı yapıyor. ABD Hazine Müsteşarı Adewale Adeyemo, Senato duruşması öncesinde verdiği yazılı ifadede, kötü niyetli aktörlerin yaptırımları atlatmak, terörizmi finanse etmek ve kara para aklamak için giderek daha fazla kripto para birimlerine yöneldiğinin altını çizerek endişe verici bir tablo çizdi.

Adeyemo’nun sözleri, kripto para birimlerinin potansiyel olarak kötüye kullanılmasına ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde geldi. Özellikle endişeleri, şu maddeleri içeriyor:

  • Yaptırımlardan kaçınmak: Adeyemo’ya göre Rusya, Ukrayna’daki saldırganlığına tepki olarak uygulanan ekonomik yaptırımları atlatmak için Tether’in USDT’si gibi stablecoinleri aktif olarak kullanıyor. Bu açıklama, kripto para birimlerinin yaptırım uygulanan ülkeler için bir sığınak haline gelmesini önlemenin yollarını bulmanın aciliyetinin altını çiziyor.
  • Teröristlerin finansmanı: Adeyemo, El Kaide   gibi terör örgütlerinin, fonları geleneksel finansal sistemin dışına taşımak için kripto işlemlerinin sunduğu anonimlikten yararlanarak, fonları takip etme ve bozma çabalarını engellediğine dikkat çekti.  

Sorunlara çözüm de önerilmekte

Bu tehditlerle mücadele etmek için Adeyemo, ABD’ye, ABD yaptırımlarını veya ulusal güvenlik çıkarlarını ihlal eden işlemleri bilerek kolaylaştıran yabancı kripto varlık sağlayıcılarını hedefleme yetkisi verecek bir “ikincil yaptırım aracının” uygulanmasını önermektedir. Bu araç, varlıkların dondurulmasını veya ABD finans sistemine erişimin kısıtlanmasını içerebilir.

Diğer yandan Hazine Bakanlığı, kripto para borsaları gibi kripto varlık ekosistemindeki önemli oyuncuları denetlemek için açık yasal yetki arıyor. Bu onların, geleneksel finans kurumlarına uygulananlara benzer şekilde, Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) düzenlemelerini daha katı bir şekilde uygulamalarına olanak tanıyacak.

 Bakanlık ayrıca, ABD ulusal güvenliğini baltalayan faaliyetlere bilerek katılmaları halinde Amerikan kripto para birimi platformlarını hedef alma yetkisini de istiyor. Bu potansiyel olarak para cezalarını, lisansların askıya alınmasını ve hatta cezai suçlamaları içerebilir. Adeyemo, bu reformların ABD merkezli kripto varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için “adil bir oyun alanı” yaratmadaki önemini vurguladı. ABD, açık düzenlemeler ve uygulama mekanizmaları oluşturarak meşru işletmelerin gelişebileceği bir ortamı teşvik ederken aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili riskleri azaltabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir